تفاوت موتورهای دی‌سی و الکترومغناطیسی

تفاوت موتورهای دی‌سی و الکترومغناطیسی

موتور های الکتریکی الکتریسیته را به حرکت مکانیکی تبدیل می کنند. قانون کلی این است که زمانی که یک ماده حامل جریان برق تحت تأثیر یک میدان مغناطیسی قرار می گیرد از سوی میدان مغناطیسی نیرویی بر آن ماده وارد می شود. در این مقاله تفاوت بین تفاوت موتورهای دی‌سی و الکترومغناطیسی را بررسی می‌کنیم.

موتور درب اتوماتیک چیست؟

موتور درب اتوماتیک یکی از اجزای اصلی درب برقی است که نیروی الکتریکی را به نیروی مکانیکی تبدیل می کند و باعث حرکت لت های درب در جهت های مختلف می شود. موتور درب اتوماتیک در درب های ورودی ساختمان ها، پارکینگ ها، فروشگاه ها، بیمارستان ها و محیط های صنعتی بسیار پرکاربرد است.

انواع موتور درب اتوماتیک برقی

یکی از اجزای اصلی درب اتوماتیک شیشه ای میباشد  که امکان باز و بسته شدن  درب اتوماتیک شیشه ای را به اپراتور درب برقی میدهد ، در ادامه با بهترین موتورهای درب اتوماتیک شیشه ای و قیمت انواع موتور های درب برقی آشنا خواهیم شد.

موتور درب اتوماتیک برقی یک دستگاه الکترومکانیکی که نیروی بازویی  درب های اتوماتیک شیشه ای است که جهت باز و بسته کردن درب موردد استفاده قرار میگیرد .

این موتورها معمولاً در درب های اتوماتیک ورودی ساختمان ها، پارکینگ ها، فروشگاه ها، ادارات و اماکن دیگری منند هتل ها ، فروشگاه های زنجیره ای  نصب می شوند. عملکرد موتور درب اتوماتیک به این شکل میباشد که چشمی یا سنسور دستور باز شدن را به کنترل باکس یا همان مرکز فرمان درب برقی میدهد و موتور دستور کنترل باکس مبنی بر باز کردن درب میباشد را اجرا میکند .

 

تفاوت موتورهای دی‌سی و الکترومغناطیسی

تفاوت موتورهای دی سی با الکترومغناطیسی چیست؟

بله، موتورهای درب اتوماتیک شیشه ای  دی‌سی (DC) و الکترومغناطیسی (AC) دو نوع موتور رایج در درب‌های اتوماتیکی هستند و دارای تفاوت‌هایی هستند. در ادامه به توضیح این تفاوت‌ها می‌پردازم:

نوع جریان الکتریکی: موتورهای دی‌سی با جریان مستقیم (DC) کار می‌کنند، در حالی که موتورهای الکترومغناطیسی با جریان متناوب (AC) کار می‌کنند.
ساختار موتور: ساختار موتورهای دی‌سی نسبت به موتورهای الکترومغناطیسی ساده‌تر است. موتورهای دی‌سی تنها دارای یک سیم‌پیچ الکترومغناطیسی هستند که درون یک میدان مغناطیسی قرار دارد. این در حالی است که موتورهای الکترومغناطیسی دارای حداقل دو سیم پیچ الکترومغناطیسی هستند که در میدان مغناطیسی قرار دارند.
کارایی: موتورهای دی‌سی به دلیل اینکه با جریان مستقیم کار می‌کنند، بسیار کارایی بالاتری دارند و می‌توانند سرعت بیشتری را تولید کنند. موتورهای الکترومغناطیسی، با جریان متناوب کار می‌کنند و برای تولید سرعت بالا بیشترین توان را مصرف می‌کنند.
قیمت: موتورهای دی‌سی نسبت به موتورهای الکترومغناطیسی گران‌تر هستند. اما به دلیل کارایی بالاتر و دقیق‌تر، معمولاً هزینه خرید و نگهداری آن‌ها کمتر است.
صدا: موتورهای دی‌سی نسبت به موتورهای الکترومغناطیسی کمتر صدا می‌کنند. این در حالی است که موتورهای الکترومغناطیسی به دلیل کار با جریان متناوب، بیشتر صدا می‌کنند.
در نهایت، باید توجه داشت که هر کدام از این موتورها در شرایط خاصی بهتر عمل می‌کنند. برای انتخاب بهترین موتور برای درب‌های اتوماتیکی، باید به نیازهای خود و محیط کاری خود توجه کرده و با مشاوره از کارشناسان مجرب در این زمینه، تصمیم بگیرید.

مزایا  موتور های آسنکرون یا AC

این موتورها ارزان قیمت هستند.
موتورهای آسنکرون استهلاک پایینی دارند و هزینه تعمیر و نگهداری از آن ها کمتر است.
راه اندازی و کنترل موتور های AC آسان تر است.
اگر این موتورها را با استفاده از اینورتر کنترل کنند هزینه کمی به دنبال خواهد داشت.

 

مزایا و معایب موتور الکتریکی DC

موتورهای DC در کنترل سرعت دقت قابل قبولی دارند.
طراحی موتورهای DC ساده و قابل فهم است.
امکان کنترل سرعت آن ها ساده است و با تغییر ولتاژ انجام می شود.
امکان کنترل گشتاور آن ها ساده است و با تغییر جریان انجام می شود.
گشتاور وسیع و یکنواختی تولید می کنند.
کنترل و راه اندازی این موتورها آسان است.
موتورهای DC در سرعت های پایین گشتاور مناسبی ایجاد می کنند.
برای این موتورها امکان کنترل مستقل دور از گشتاور وجود دارد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×