یاشیل در / نرده شیشه ای ، هندریل یا جان پناه شیشه ای چیست؟
نرده شیشه ای

نرده شیشه ای ، هندریل یا جان پناه شیشه ای چیست؟

در گذشته متریال استفاده شده در ساختمان‌ها بیشتر از آهن و یا چوب بود. از شیشه به دلیل اینکه صنعت شیشه سازی به اندازه امروز پیشرفت نکرده بود به ندرت استفاده می‌شد. در گذشته استفاده از شیشه در معماری ساختمان در حد کاربرد شیشه‌های رنگی در پنجره‌ها و یا کتیبه بالای درب‌ها بود.
امروزه با پیشرفت تکنولوژی در زمینه ساخت شیشه سکوریت و لمینت، شیشه‌هایی با مقاومت بسیار بالا تولید می‌شود. مقاومت این شیشه‌ها به حدی است که نرده شیشه ای جای خود را به نرده‌های قدیمی داده است. همه ما می‌دانیم که وظیفه نرده حفاظت از جان افراد در برابر سقوط از ارتفاعات مانند تراس، پشت بام و یا راه پله‌ها است.

هم‌چنین ببینید: درب اتوماتیک

 بنابراین برخلاف تصوری که در قدیم نسبت به خطرناک بودن شیشه وجود داشت، شیشه‌های نسل جدید به قدری مقاوم هستند که با آنها نرده شیشه‌ای ساخته می‌شود. در معماری مدرن استفاده از نسل جدید و مقاوم شیشه‌ها به دلیل ظرافت و شفافیت خاصی که دارد بسیار افزایش یافته است و جای خود را به متریالی مانند چوب و یا فلز داده است.

معرفی انواع نرده‌ شیشه ای (جان پناه شیشه ای)

نرده شیشه ای بر اساس نحوه اجرا و طراحی‌ خاص آن در دسته‌های مختلفی قرار می‌گیرد. در این بخش قصد داریم به معرفی انواع نرده شیشه ای بپردازیم تا بتوانیم به شما در انتخاب بهترین نوع نرده شیشه ای کمک کنیم.

شیشه جان پناه

نرده شیشه ای فیکس پوینت

نرده شیشه ای فیکس پوینت از دو جزء شیشه و بست‌های فلزی تشکیل می‌شود. به بست‌های فلزی استفاده شده در این نرده، پوینت گلس یا فیکس پوینت گفته می‌شود. این نوع نرده شیشه ای از نوع نرده روکار است. برای نصب این نوع نرده، در شیشه سوراخ‌هایی ایجاد می‌کنند و شیشه سکوریت را توسط بست یا همان فیکس پوینت‌ها به دیوار متصل می‌کنند. این نوع نرده شیشه ای برای راه پله و تراس بسیار مناسب است.
از مزیت نرده شیشه ای فیکس پوینت می‌توان به این مورد اشاره کرد که، این نوع نرده به راحتی قابل تنظیم است. فقط نکته ای که در اجرای نرده شیشه ای فیکس پوینت وجود دارد این است که سوراخ‌های روی شیشه را باید با محاسبه و اندازه گیری کاملا دقیق زد تا در هنگام نصب و اجرای نرده شیشه ای مشکلی به وجود نیاید.

نرده شیشه ای اکسپوز

این نوع نرده شیشه ای از نوع نرده رو کار است. این نرده توسط یک پایه فلزی که به شکل حرف U انگلیسی است و روی زمین نصب می‌شود نگهداری می‌شود. این پایه فلزی از جنس آلومینیوم است و شکل U مانند آن کمک می‌کند که شیشه تا حدود 15 سانتی متر درون آن فرو رود و فیکس شود.
برای نصب این نوع نرده شیشه ای نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که، مکانی که قصد دارید نرده را در آن نصب کنید باید زمین کاملا صاف و همواری داشته باشد. اگر زمین که پایه آلومینیومی روی آن نصب می‌شود به طور کامل تراز نباشد، نتیجه نهایی کار هم از نظر زیبایی و هم از نظر امنیت با مشکل مواجه می‌شود.

نرده شیشه ای اسپیگوت

این نوع نرده شیشه ای توسط پایه‌های فلزی که از جنس استیل ضد زنگ است روی زمین نصب می‌شود. این نوع نرده شیشه ای به دلیل اینکه از کف زمین ارتفاع دارد و زیر آن خالی است برای مکان‌هایی مانند اطراف استخر که باید امکان عبور آب از زیر آن وجود داشته باشد مناسب است.
این نوع نرده شیشه ای به این دلیل که پایه‌های آن به صورت تکی روی زمین نصب می‌شود نسبت به نوع نرده شیشه ای اکسپوز قابلیت تنظیم بیشتری دارد. بنابراین حتی برای مکان‌هایی که زمین ان به طور کامل هموار نیست مناسب است.

نرده شیشه ای دفنی

این نوع نرده شیشه ای از نوع توکار است و پایه نگه دارنده آن قبل کف سازی و سرامیک کف زمین، در داخل زمین قرار می‌گیرد و پس از انجام کف سازی، شیشه روی پایه تعبیه شده در داخل زمین قرار می‌گیرد. نرده شیشه ای دفنی به دلیل توکار بودن ظرافت و زیبایی بسیار خاصی دارد. این نوع نرده شیشه ای برای مکان‌هایی با معماری لوکس، مدرن و مینیمال بسیار زیبا و جذاب است.

نرده شیشه ای یا جان پناه

کاربردهای مختلف جان پناه شیشه ای

نرده‌ شیشه ای یکی از متریالی است که استفاده از آن در معماری داخلی و یا نمای بیرونی ساختمان‌ها زیبایی خاصی به مکان می‌بخشد. این زیبایی در حدی است که در طراحی و ساخت ساختمان‌های لوکس استفاده از شیشه به صورت نرده شیشه ای و یا المان‌های دیگر که در آن‌ها از شیشه استفاده شده است، جزء جدایی ناپذیر است. نرده شیشه ای را در راه پله ساختمان، بالکن‌ها، ایوان‌ها، اطراف استخر، پاسیو استفاده می‌کنند.
استفاده از نرده شیشه ای در بالکن و ایوان، جلوه بسیار زیبا و شیکی به نمای خارجی ساختمان می‌بخشد، علاوه بر این مورد استفاده از نرده شیشه ای باعث می‌شود که جلوی ورود نور به داخل ساختمان گرفته نشود که این خود مزیت خیلی بزرگی است. همچنین نرده شیشه ای چشم انداز شما از داخل ساختمان را مخدوش نمی‌کند. همچنین به دلیل اینکه شیشه حتی اگر در برابر باد و باران و برف قرار گیرد دچار پوسیدگی نمی‌شود،این مورد یک گزینه بسیار خوب برای استفاده در تراس است و تا سال‌ها سالم باقی می‌ماند.
استفاده از نرده شیشه ای در کناره‌های راه پله‌ها علاوه بر ایمنی و امنیتی که به همراه دارد، نظافت آن بسیار آسان و سریع است. از آنجایی که نرده راه پله جایی است که روزانه افراد زیادی به آن دست می‌زنند، ویژگی نظافت راحت و سریع از انتقال بیماری به خصوص در زمان شیوع بیماری‌های واگیر بسیار مهم است.
استفاده از نرده شیشه ای در اطراف استخر علاوه بر زیبایی و ظرافت مزیت دیگری دارد. مزیت دیگر این است که اگر نرده شیشه ای در معرض برف و باران قرار گیرد و یا آب استخر با آن برخورد کند مشکلاتی مانند زنگ زدگی و یا پوسیدگی در آن به وجود نمی‌آید. در صورتی که این مشکل در نرده‌های فلزی بسیار دردسرساز بود که با جایگزین شدن شیشه این مشکل رفع شد.
استفاده دیگری که از نرده شیشه ای می‌شود در مراکز تجاری و اداری است. در این مراکز مانند بانک‌ها و یا بیمارستان‌ها برای نظم دادن به افرادی که قرار است در صف انتظار بایستند از نرده‌های شیشه ای استفاده می‌کنند.

آیا نرده شیشه ای یا همان هندریل شیشه ای ایمن است؟

یکی از سوالات مهمی که برای افرادی که قصد ایجاد تغییرات در منزل خود را دارند و می‌خواهند از نرده شیشه ای استفاده کنند به وجود می‌آید این است که آیا نرده شیشه ای به اندازه کافی امنیت دارد؟ اولین تصویری که در ذهن این افراد نقش می‌بندد شیشه‌های قدیمی است که با کوچکترین ضربه ای می شکست و تبدیل به تکه‌های بسیار ریزی می‌شد و هر خرده شیشه ای میتوانست باعث ایجاد جراحت و آسیب زدن به افراد شود.

اما شیشه های استفاده شده در نرده شیشه ای به قدری تقویت شده است که کاملا مقاوم و محکم است و هیچ ضربه ای باعث شکستن آن نمی‌شود. همانطور که پیشتر هم اشاره کردیم شیشه به دلیل اینکه در مقابل رطوبت، باران، برف دچار پوسیدگی و زنگ زدگی نمی‌شود گزینه بسیار امن تری نسبت به آهن یا چوب است.

مورد دیگری که استفاده از نرده شیشه ای را توجیه می‌کند این است که، نرده شیشه ای به دلیل اینکه صاف و یکدست است، فاصله ای که در بین نرده ‌های فلزی وجود داشت دیگر وجود ندارد. همین فاصله بین نرده‌ها باعث می‌شد که حیوانات خانگی و یا بچه‌ها در بین نرده‌ها گیر کنند و همین خود خطراتی برای بچه‌ها و حیوانات به وجود می‌آورد.

در نرده شیشه ای از چه نوع شیشه ای استفاده می‌شود؟

شیشه استفاده شده در نرده شیشه ای از نوع شیشه سکوریت است. شیشه سکوریت در کوره‎‌های خاص و تحت گرمای حدود 700 درجه سانتی گراد، گرمادهی می‌شود. بعد از گرمادهی آن را سرمادهی می‌کنند. این سرمادهی باعث ایجاد شوک در شیشه می‌شود و همین باعث می‌شود که شیشه سکوریت با مقاومت بالا به دست آید.

در نرده شیشه ای از شیشه سکوریت با ضخامت 10 تا 12 میلی متر استفاده می‌شود. نوع دیگری از شیشه که امنیت و مقاومت بالاتری دارد، از نوع شیشه سکوریت لمینت است. این نوع شیشه از دو لایه شیشه سکوریت 6 میلی متری و یک لایه طلق PVB  در میان دو لایه شیشه سکوریت ساخته می‌شود.

نوع دیگری از شیشه که در نرده شیشه ای به کار می‌رود، شیشه رنگی است. استفاده از شیشه رنگی هماهنگ با محیط و معماری ساختمان باعث زیبایی بیشتر محیط می‌شود.

مزایای استفاده از نرده شیشه ای

  •  نمای شفاف: شفاف بودن شیشه باعث می‌شود که نور به خوبی از نرده شیشه ای عبور کند و همچنین در برابر دید شما مانعی ایجاد نمی‌کند.
  •  نصب سریع و راحت: یکی از مزایای استفاده از نرده شیشه ای اسن است که تمام اتصالات نرده شیشه ای از قبل در کارخانه طراحی و ساخته می‌شود و در محل اجرا هیچگونه جوشکاری انجام نمی‌شود. در محل اجرای پروژه نرده شیشه ای به همراه اتصالات آن توسط پیچ و مهره و بدون نیاز به تخریب یا بنایی وصل می‌شود. همین باعث بالا رفتن سرعت اجرا می‌شود.
  •  حفظ امنیت: در نرده‌های قدیمی که از جنس فلز بود نرده‌ها را به شکل‌هایی می‌ساختند که امکان بالا رفتن کودکان از آنها وجود داشت. همین باعث به وجود آمدن خطرات جبران ناپذیری می‌شد. بر اساس ضوابط آتش نشانی استفاده از آن نوع نرده‌های فلزی ممنوع شده است. نرده‌های شیشه ای جدید کاملا صاف و یک دست هستند و امکان بالا رفتن کودکان از آن وجود ندارد.
  • داشتن صرفه اقتصادی: با توجه به مقاومت و امنیتی که نرده شیشه ای دارد و همچنین در طول زمان نیاز به تعمیر یا رنگ زدن و ضد زنگ زدن ندارد. همین باعث می‌شود که در مقابل مزایایی که نرده شیشه ای دارد هزینه تمام شده کمتری داشته باشد.
  • امکان قابلیت سفارشی سازی: نرده شیشه ای را می توان متناسب با فضایی که مد نظر دارید و متناسب با معماری خانه خود انتخاب کنید این که چه طراحی داشته باشد و از چه نوع شیشه ای با چه رنگی در آن استفاده شود همگی قابل تغییر و شخصی سازی است.

برای خرید هندریل شیشه ای چه اقدامی باید انجام دهیم؟

اگر قصد خرید نرده شیشه ای دارید، ابتدا با مشاوران ما درمیان بگذارید. بسته به مکانی که قصد نصب جان پناه شیشه ای در آن را دارید آنها به شما راهنمایی‌های لازم را برای انتخاب بهترین نوع نرده شیشه ای می‌دهند. پس از اینکه مراحل انتخاب شما نهایی شد، کارشناسان ما جهت اندازه گیری به محل شما اعزام می‌شوند. پس از طراحی و ساخت نرده شیشه ای مراحل نصب در محل شما آغاز می‌شود.

×