درب اتوماتیک

نصب درب اتوماتیک

اولین استفاده از این درب اتوماتیک را می توان به مصریان باستان بازمی گردد، در مصر برای اولین بار در مقبره ها مورد استفاده قرار گرفتند، امروزه این درهای مدرن اغلب در بسیاری از مکان های مختلف دیده می شوند: فرودگاه ها ، مناطق مسکونی ، بانک ها یا بیمارستان ها ، ادارات یا واحدهای صنعتی، در نتیجه بخشی از زندگی روزمره میلیون ها نفر در سراسر جهان است. در ادامه انواع و نصب درب اتوماتیک را بررسی میکنیم با ما همراه باشید.

درب اتوماتیک چیست ؟

درب اتوماتیک به نوعی از درب ها گفته می شود که بدون دخالت دست و اعمال فشار و با حساسیت نسبت به حرکت و جنبش به وسیله موتور الکترونیکی و برد الکتریکی که همان مدار فرمان درب اتوماتیک می باشد باز و بسته می شود.

سیستم درب هوشمند به دو گونه ی افقی و عمودی حرکت می کنند.عموما درب اتوماتیک شیشه ای به شکل افقی حرکت میکنند که در ادامه انواع آن را نام خواهیم برد ؛ البته در بعضی موارد انواع پارکینگی نیز وجود دارد که به شکل افقی حرکت میکند.اما تقریبا فقط دربهای اتوماتیک پارکینگی و حفاظتی هستند که به شکل عمودی حرکت میکنند و تقریبا هیچ مدل درب نفر رو و شیشه ای وجود ندارد که به شکل عمودی حرکت کند مگر سیستم های خاص و ویژه ای که بیشتر به شکل دکوراتیو و نمایشی اجرا میشوند.

انواع درب برقی

درب برقی اتوماتیک، اصطلاحی است که به تمامی انواع درب‌های برقی که بدون دخالت دست و با استفاده از یک موتور و اتصالات آن باز و بسته می‌شوند، اطلاق می‌شود. این نوع از درب‌ها برای باز و بسته شدن، از انرژی برق کمک می‌گیرند. بنابراین می‌توان گفت عنوان درب برقی اتوماتیک، به کلیه انواع درب‌های برقی، از جمله درب‌های برقی کرکره ای ، درب‌ برقی پارکینگ و انواع درب برقی شیشه ای را پوشش می‌دهد. لازم به ذکر است که برای باز و بسته شدن انواع درب‌های اتوماتیک و برقی، از سه تکنولوژی استفاده می‌شود. تکنولوژی‌های به کار رفته در طراحی و تولید این نوع از درب‌های برقی عبارتند از: سیستم موتور و گیربکس، سیستم جک هیدرولیک و سیستم جک پنوماتیک. هر یک از سیستم‌های به کار رفته در طراحی انواع درب‌های اتوماتیک، دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است و در مواقع مختلف، مورد استفاده قرار می‌گیرند و نصب درب اتوماتیک به صورت حرفه ای انجام می شود.

نصب درب اتوماتیک
نصب درب اتوماتیک

انواع دربهای اتوماتیک موجود در بازار فعلی ساختمان 

درب اتوماتیک شیشه ای
درب اتوماتیک پارکنیگی
کرکره برقی

مزایای درب های اتوماتیک

می توانند زندگی شما را بسیار آسان تر و راحت تر کنند. از آنجایی که درهای اتوماتیک را می توان بدون استفاده از دست باز کرد، حتی با داشتن چمدان در هر دو دست یا حمل گاری، راحتی را برای همه فراهم می کند. همچنین به طور موثری به صرفه جویی در انرژی و کاهش هزینه های گرمایش و سرمایش سالانه کمک می کنند. مزایای آن شامل؛

افزایش سطح ایمنی

اشکال مختلف لبه درب مجهز به نوارهای مهر و موم با مقاومت بالا هستند
ریل اپراتور از نوع روی دیوار مستقیماً بر روی دیوار نصب می شود و نصب درب اتوماتیک آسان و سریع است
با عملکرد هوابند نیز می توانند با افزایش فشار هوای اتاق از ورود گرد و غبار و کثیفی جلوگیری کنند.
از خروج تهویه مطبوع و ورود هوا و گرد و غبار بیرونی جلوگیری کنید.
از سخت افزار با کیفیت بالا استفاده می کنند.
عملکرد بی سر و صدا و سریع، اثر عایق صدا خوب است.
برای دسترسی آسان و برای افراد دارای معلولیت عالی است، زیرا نیازی به فشار دادن یا کشیدن در یا فشار دادن یک دکمه ندارید.
هیچ کس مجبور نیست سطوح مشترک مانند دستگیره درها را لمس کند. این به جلوگیری از گسترش میکروب ها کمک می کند
می تواند برای اهداف اضطراری و امنیتی با سایر فناوری ها ادغام شود.

بیشتر بدانید :  درب اتوماتیک زیرسقفی 

درب اتوماتیک و کاربردهای آن

کاربرد درهای اتوماتیک بسیار زیاد است:
* انواع درب اتوماتیک بهترین گزینه‌ها برای استفاده در مکان‌هایی هستند که رفت‌وآمد زیادی در آنها جریان دارد. فضاهایی مانند بانک‌ها، سازمان‌های دولتی و خصوصی، وزارتخانه‌ها و مجتمع‌های بزرگ مسکونی که رفت‌وآمد آنها زیاد است.
* در ورودی خانه‌های بزرگ و لوکس که حد فاصل حیاط و داخل ساختمان است.
* در ورودی پارکینگ همه ساختمان‌های اداری، تجاری، مسکونی و…
* ورودی سوله‌ها و ساختمان‌های صنعتی و نصب درب انوماتیک آسان میباشد.

آپشن های جدید انواع درب اتوماتیک چیست؟

1. مرکز برنامه ریزی سیستم یا کلید کنترل درب:

این قطعه سبب می شود که افراد بتوانند وضعیت کارکرد درب اتوماتیک را تغییر دهند. این وضعیت ها بین ۳ الی ۷ حالت اصلی بر روی کلید کنترل، وجود دارد.
کاربرد این نوع درب های اتوماتیک در فضاهای داخلی با ترافیک کم است تا نیازی به باتری بک آپ و قفل الکترومکانیکی نباشد، زیرا در این نوع درب ها، باطری بک آپ و قفل الکترونیکی وصل نمی شود.برای استعلام از قیمت نصب درب اتوماتیک با ما در تماس باشد.

2. حفظ دمای محیط با وضعیت نیمه باز درب اتوماتیک:

عملکرد وضعیت نیمه باز مانند حالت اتوماتیک است. تنها تفاوت حالت نیمه باز با اتوماتیک، در میزان باز شدن لت متحرک است. این وضعیت در زمستان و برای حفظ گرمای داخل و در تابستان برای پیشگیری از هدر رفت انرژی سرمایشی به محیط خارج برای نصب درب اتوماتیک مورد استفاده قرار می گیرد.

3. وضعیت تمام باز درب اتوماتیک:

اشخاص برای باز ماندن کامل درب اتوماتیک و نصب درب اتوماتیک از این وضعیت استفاده می کنند. این وضعیت زمانی مورد کاربرد قرار می گیرد که کاربر به گردش هوا در فضای داخلی نیاز داشته باشد.برای استعلام از نصب درب اتوماتیک با مشاوران ما در تماس باشید.

4. وضعیت یک طرفه درب اتوماتیک:

کاربرد این وضعیت در اماکنی می باشد که افراد داخل آن محیط به راحتی خارج می شوند ولی برای ورود به داخل، باید افراد درخواست اجازه ورود نموده یا از دستگاههای کنترل تردد، استفاده کنند.مانند بانک ها که در پایان ساعات کاری، افراد به راحتی از داخل شعبه خارج می شوند ولی افراد امکان ورود به داخل محیط ندارند.

5. قابلیت قفل شدن درب اتوماتیک:

نصب درب اتوماتیک از قابلیت قفل شدن به روش های مختلفی برخوردار هستند. افراد به راحتی می توانند با چرخاندن یک کلید، ورودی خود را ایمن کنند. تنها راه ورود به داخل هم از طریق ریموت کنترل می باشد یا باید وضعیت کلید کنترل را از حالت قفل خارج کرد.برای استعلام از قیمت نصب درب اتوماتیک با ما در تماس باشد.

6. ویژگی قفل موتور درب اتوماتیک:

با قفل موتور درب اتوماتیک، موتور در مدار باقی مانده و سبب وارد کردن فشار ضعیف به لت های متحرک می شود‌. در نتیجه سبب بسته نگه داشتن درب می شود. در این زمان،

اگر شخصی قصد ورود بی اجازه را داشته باشد، به دلیل اینکه موتور به دلیل فشار لت ها حرکت می کند، الکتروموتور درب را می بندد. 

درب اتوماتیک
نصب درب اتوماتیک

کدام درب اتوماتیک برای ما مناسب است؟

عوامل موثر برای یافتن نصب درب اتوماتیک مناسب، شامل موارد زیر می شود:

محل مورد نظر برای نصب:

نوع درب اتوماتیک بر اساس محل نصب درب اتوماتیک، دارای ساختار متفاوت می باشد. به همین دلیل در هنگام خرید آن باید محل نصب درب را مورد توجه قرار داد.

میزان تردد:

اگر میزان تردد در محل مورد نظر شما زیاد است، باید از مدل های کشویی، تاشو و گردان برای نصب درب اتوماتیک  استفاده کنید. همچنین در صورتی که میزان تردد، کم است، مدل های دیگر برای نصب درب اتوماتیک را به کار برید. برای استعلام از نصب درب اتوماتیک با مشاوران ما در تماس باشید.

اندازه دهانه ورودی:

اگر اندازه دهانه ورودی کوچک باشد، بهتر است از مدل های اتوبوسی و لولایی برای نصب درب اتوماتیک استفاده کنید.

راه هایی جهت افزایش عمر مفید درب های اتوماتیک

بهترین راه برای افزایش عمر مفید درب های اتوماتیک این است که با شرایط نگهداری این نوع درب آشنا باشید و اصول آن را رعایت کنید تا بتوان کارایی درب را برای مدت طولانی تضمین کرد. نصب درب اتوماتیک در ساختمان جز قطعات و تجهیزات بزرگ و متحرکه یک خانه و یا قسمت ورودی یک فروشگاه و غیره به حساب می‌ آید و به طور مداوم نیاز به سرویس و نگهداری دارند. به همین دلیل هم برای سرویس و نگهداری درب اتوماتیک می بایست به صورت ادواری سخت‌ افزارهای درب، غلتک‌ ها، چشمه‌ های درب و کابل ها مورد ارزیابی قرار بگیرند.

در صورتی که قطعه خاصی در آن دچار شکستگی، فرسودگی و یا سایش شده باشد باید آن را تعویض کرد. علاوه بر آن چشمه‌ های درب و قطعات سخت افزاری آن بیشتر تحت فشار و تنش هستند و اگر دچار آسیب شوند می‌ توانند به تمامی درب آسیب وارد کنند.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که ریل‌ ها، لولاها، غلتک و چشمه‌ ها نیاز دارند که به صورت دوره‌ ای روان کاری شوند. برای این کار می‌ توان از دفترچه راهنمای برای نصب درب اتوماتیک نیز کمک گرفت. برای روان کاری قسمت‌ هایی که نیاز به روغن‌ کاری دارد باید از سیلیکون اسپری و یا روغن لیتیوم سفید استفاده کرد.

یک درب اتوماتیک سالم باید حرکت آرام داشته باشد و با مقاومت کم حرکت کند. اگر غیر از این بود باید از یک فرد متخصص حرفه‌ ای بخواهید که سیستمبرای نصب درب اتوماتیک را تنظیم نماید. بهتر است ریموت کنترل درب را از دسترس کودکان دور نگه دارید. همچنین هنگامی که در در حال حرکت است، حرکت آن را مختل نکنید و اجازه دهید که عملیات باز یا بسته شدن درب به طور کامل انجام شود

جهت مشاوره رایگان با یاشیل در و استعلام قیمت لطفا با ما در تماس باشید.

استاندارد های لازم در راه اندازی و استفاده از درب اتوماتیک

راه اندازی سیستم درب اتوماتیک به استاندارد هایی در جهت افزایش ایمنی نیاز دارد. همان طور که می دانید رعایت استاندارد ها امنیت و ایمنی افراد را تضمین می کند. همچنین برای ایجاد استاندارد ها افراد از متخصصان نصب درب اتوماتیک استفاده می کنند. این محصولات با بالاترین ایمنی منتاژ می شوند؛ بنابراین درب اتوماتیک یکی از پر مصرف ترین تجهیزات ممکن شناخته شده است. در نتیجه می توان گفت این استاندارد ها توسط کارشناسان تایید شده است.

 

تفاوت انواع کرکره برقی در چیست؟

اما انواع کرکره برقی در نوع تیغه و موتور متفاوت میباشند. تیغه‌ها دارای انواع مختلفی چون آلومینیوم ، گالوانیزه فوم دار ، پلی کربنات (شفاف و امنیتی) ، رول گیتر فولادی (کاملاً امنیتی)، گالوانیزه پانچ ، آلومینیوم پانچ می‌باشند و در اندازه‌های ارتفاع مختلفی چون 6سانت، 8سانت و 10 سانت بطور متداول موجود می‌باشند.

موتور کرکره برقی شامل انواع ام سی، توبولار و ساید می‌باشد. امروزه استفاده از موتور ساید به دلیل امنیت ، عمر طولانی‌تر و خدمات آسانتر بیشتر مورد استفاده است. در صورت نبود برق برای دو نوع ام سی و توبولار می توان از باطری پشتیبان بصورت جدا یا از دسته خلاص کُن استفاده کرد.

موتور ساید خود دارای دو نوع AC و DC است. موتور dc خود دارای UPS بوده و نیاز ما به باطری خارجی را برطرف می‌نماید. این موتور نیز همچون دو نوع قبل دارای خلاص کُن میباشد که در این موتور بصورت زنجیر قرار گرفته است.

درب های اتوماتیک کشویی

درب های اتوماتیک شیشه ای عمدتاً نفر رو بوده و عملكرد اتوماتیک این درب‌ها در بسیاری از اماكن باعث تكریم ارباب رجوع گردیده و حس خوش آیندی در آنها به وجود می آورد.

در نصب درب اتوماتیک به علت استفاده از شیشه و فریم های آلومینیومی و یا استیل زیبا به طراحان و دكوراتورها این امكان را می‌دهد تا بتوانند از این درب‌ها در ساختمان‌های مسكونی و اداری، فروشگاه‌ها، اماكن عمومی،بیمارستان‌ها، هتل‌ها و غیره استفاده نمایند.

استفاده از این نوع درب‌ها به طور چشم‌گیری (تا 70%) از حدر رفتن انرژی سرمایشی و گرمایشی از ورودی ها جلو گیری می‌كند و به علت استفاده از درزگیرهای مویی و یا لاستیكی بین فریم‌ها مانع نفوذ گرد و خاك، حشرات و صدا به داخل اماكن می‌گردد. همچنین عدم وجود دستگیره در این درب‌ها و غیر تماسی بودن آنها تاثیر چشمگیری در جلوگیری از انتشار ویروس‌ها ، میكروب‌ها و بیماری‌های واگیردار دارند.برای استعلام از قیمت نصب درب اتوماتیک با ما در تماس باشد.

درب اتوماتیک تلسکوپی

این نوع درب‌ها بیشتر در ورودی هایی كه نیاز به بازشوی بیشتری می باشد مانند مراكز تجاری و بعضی از اماكن عمومی كه در آن واحد نفرات زیادی عبور می كنند، پیشنهاد می گردد.

مكانیزم این درب ها مانند درب‌های كشویی به صورت خطی می باشد با این تفاوت كه در این دربها چهار لنگه متحرک به صورت تلسكوپی عمل باز شدن را انجام می دهند و این باعث افزایش 30 درصدی بازشو نسبت به مدلهای كشوی دو لنگه می گردد.

توسط این سیستم میتوان ورودیهایی تا عرض 3.5 متر و ارتفاع 2.5 متر ایجاد نمود. همچنین این دربها به صورت یك طرفه نیز قابل اجرا می باشند. وجود سیستم سنسورهای ایمنی خطی بین درب ها و كنترلرهای هوشمند با قابلیت ضد برخورد امنیت عابرین را در برابر برخورد احتمالی با دربها را تامین می كنند.

در درب های اتوماتیک تلسکوپی استفاده از شیشه های 10 میلیمتر و 20 میلیمتر امكانپذیر است. انتخاب وضعیت های اتوماتیک، دائم باز، دائم بسته، حالت زمستانی یا نیمه باز، ورود ممنوع و یا خروج ممنوع و همچنین با نصب سیستم های كنترل تردد و یا ریموت كنترل و همچنین برنامه های زمانبندی در بعضی از اپراتورها برای كاربران امكانپذیر می باشد و انهارا را قادر به كنترل ورودها و خروج ها می سازد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×