یاشیل در / وبلاگ / شیشه سکوریت
شیشه سکوریت

شیشه سکوریت

شیشه سکوریت از جدیدترین انواع شیشه می‌باشد که دارای کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف است. مزیت این نوع شیشه به نسبت شیشه های معمولی، مقاومت آن در برابر ضربه است. مقاومت این نوع شیشه 4 برابر شیشه های معمولی است و دارای انواع مختلفی است که در این مطلب از یاشیل در به طور کامل به آن‌ها می‌پردازیم.

شیشه سکوریت چیست؟

شیشه سکوریت نوعی جدید از شیشه است که با شیشه های معمولی متفاوت می باشد. تفاوت اصلی شیشه های سکوریت با شیشه های معمولی در نحوه ساخت آن ها است، به این ترتیب که شیشه سکوریت را بعد از گرما دادن به سرعت خنک میکنند که در نتیجه باعث ایجاد تفاوت در ساختار آن با شیشه معمولی میشود.

 

یکی از مهم ترین ویژگی های شیشه های سکوریت در این است که وقتی ضربه شدیدی به این شیشه ها وارد میشود مانند شیشه های معمولی به تکه های بزرگ و ناهموار با لبه های تیز تبدیل نمیشوند، درواقع این شیشه ها خرد میشوند و به تکه های ریز با لبه های صاف تبدیل میشوند، به همین دلیل این شیشه ها در دنیا به شیشه های امن معروف هستند.

شیشه های سکوریت چهار برابر شیشه های معمولی مقاومت دارد. (شیشه های معمولی در فشار۶۰۰۰ پاسکال بر اینچ می شکنند که این رقم برای شیشه سکوریت چیزی حدود ۲۴۰۰۰ پاسکال بر اینچ است.) و به دلیل امنیت بیشتر در زمان برخورد ضربه در هنگام شکستن در مکان هایی مثل پنجره های جانبی و عقب در وسایل نقلیه، درب های ورودی، محوطه های دوش و وان و … که درآن امنیت اهمیت بالایی دارد کاربرد دارند.

گروه صنعتی یاشیل با تولید و فروش و پیشرفت روز افزون خود در صنعت شیشه توانسته به یکی از شرکتهای معتبر در این صنعت تبدیل شود. شیشه های سکوریت امروزه نقش بسیار مهم و جدایی ناپذیر در صنعت ساختمان سازی شده است. همانطور که از اسمش معلومه این مدل شیشه با شیشه معمولی مصرف شده در ساختمان سازی های قدیمی کاملا متفاوت میباشد.

انواع شیشه سکوریت

شیشه سکوریت از کاربردی ترین انواع شیشه در ساختمان ها و همچنین تولید وسایل مختلف از جمله مایکروویو و غیره می باشد که تفاوت های زیادی با شیشه های معمولی دارند. از مهم ترین تفاوت های این شیشه ها با نوع معمولی شیشه های ساختمان می توان به مقاومت بسیار بالا در برابر ضربه، حرارت و دما اشاره نمود.

به همین دلیل در محیط هایی که احتمال شکستن شیشه زیاد می باشد، به منظور جلوگیری از وارد آمدن خسارت های جانی از این نوع سکوریت استفاده می نمایند. گروه صنعتی یاشیل، ارائه دهنده انواع شیشه و درب اتوماتیک در ادامه انواع مختلف شیشه سکوریت را معرفی نموده و موارد کاربرد آنها اشاره خواهد داشت.

شیشه خم سکوریت

همان طور که اشاره شد شیشه های سکوریت در منازل و محیط های تجاری کاربرد زیادی داشته و از آنها می توان در درب های اتوماتیک ورودی استفاده نمود. در برخی از محیط ها به منظور افزایش زیبایی ظاهری و مدرن تر شدن نما، از درب و پنجره هایی با قوس و انحنا به بیرون یا به داخل استفاده میشود. این شیشه ها اصطلاحا شیشه خم نامیده میشوند.

فرایند خم کردن این شیشه ها در مرحله حرارت دادن انجام شده و در برخی از کارخانجات نیز پس از حرارت دادن از قالب های ویژه برای این منظور استفاده میشود. توجه داشته باشید که شیشه هایی که به صورت طولی دارای انحنا و قوس می باشند کیفیت و مقاومت بالاتری نسبت به شیشه با قوس در عرض دارند.

what is secure glass

شیشه تاشو یا بالکنی

از دیگر انواع شیشه های بسیار پرکاربرد می توان به نوع تاشو یا بالکنی اشاره نمود. به منظور استفاده بهینه از فضای موجود در بالکن و جلوگیری از هدر رفتن انرژی و ممانعت از ورود گرد و غبار به درون ساختمان، در سالهای اخیر از شیشه های تاشو سکوریت برای نرده شیشه ای در تراس و بالکن استفاده میشود.

این شیشه ها مقاومت بسیار بالایی در برابر نوسانات دمایی داشته و با نصب یراق آلات مخصوص امکان جمع یا تا شدن آنها وجود دارد. شیشه تاشو سکوریت دارای ضخامت 8 میلی متر بوده و به توجه به نحوه نصب و اختصاص دادن یا ندادن فریم برای آنها به صورت یک طرفه یا دو طرفه و کشویی قابل باز و بسته شدن می باشد.

شیشه سند بلاست

از مهم ترین ویژگی های این گروه از شیشه های سکوریت می توان به طرح دار بودن آنها اشاره نمود. علاوه براین، انعطاف پذیری این شیشه ها بسیار زیاد بوده و از نظر جلوه ظاهری نیز در سطح مطلوبی قرار گرفته است. برای ایجاد طرح مورد نظر روی این شیشه ها از ذرات و دانه های شن و ماسه استفاده میشود و امکان ایجاد طرح لوگو شرکت را بر روی این شیشه ها وجود دارد.

شیشه سکوریت رفلکس

همان طور که از نام این گروه مشخص است، این شیشه ها رفلکس بوده و نور را بازتاب می کنند. این شیشه ها در واقع تلفیقی از مقاومت بالا در برابر ضربه و حرارت را با زیبایی را به همراه داشته و در رنگ های طلایی، نقره ای، سبز و آبی و دودی قابل تولید می باشند. به منظور افزایش مقاومت این شیشه ها و عایق شدن در برابر صدا و دما، این شیشه ها به صورت دوجداره تولید میشوند.

فرآیند سکوریت سازی شیشه

در ابتدا باید شیشه را به اندازه دلخواه برش زد، سپس شیشه را بررسی میکنند که اگر نقصی در شیشه هست که ممکن است در مرحله خنک کردن شیشه باعث ایجاد شکستگی شود این لبه های و ترک های ریز بوسیله ماسه سایش داده میشوند تا شیشه کاملا صاف باشد و فرایند سکوریت سازی بدون نقص انجام شود.

پس از این مرحله شیشه در کوره ای مخصوص قرار میگیرد که دمای آن بین ۶۰۰ تا ۶۲۰ درجه سانتیگراد است، پس از اینکه شیشه کاملا گرم شد مرحله بعدی که خنک کردن شیشه است انجام می‌شود. در این مرحله شیشه را با فشار بالا سرد میکنند، که آن را با نام خاموش کردن میشناسند.

این مرحله چند ثانیه بیشتر طول نمیکشد، در زمان خنک کردن شیشه سطح بیرونی بسیار سریعتر از سطح میانی آن خنک می‌شود. پس از سرد شدن مرکز، شیشه را از محفظه خنک سازی بیرون می آورند، این عمل باعث میشود فشار در مرکز شیشه باقی بماند و سطح بیرونی شیشه سخت تر شود که این عامل باعث استحکام بیشتر شیشه های سکوریت میشود.

یکی دیگر از روش های ساخت این نوع شیشه، خنثی سازی شیمیایی است که در آن مواد شیمیایی مختلف برای ایجاد فشرده سازی، یون ها را روی سطح شیشه تبادل میکنند. اما از آنجا که این روش در مقایسه با روش معمول که ذکر شد از هزینه بسیار بالاتری برخوردار است، در تولید شیشه سکوریت از آن استفاده نمیشود.

 به طور کلی فرایند تولید شیشه های سکوریت به شرح زیر می باشد:

عملیات حرارت دادن: عملیاتی که برای خمیر شدن شیشه لازم است گرمای بالای ۷۰۰ درجه سانتی گراد می‌باشد. شیشه به صورت جام بع از وارد شدن به کارخانه و بعد از برش در ابعاد مختلف وارد آماده حمل به کوره شده و دمای ۷۰۰ درجه سانتی گراد را به تمامی سطوح شیشه به صورت یکسان وارد شده و شیشه را به صورت نرم و خمیر شکل در می‌آید.

عملیات سرد سازی شیشه: شیشه بعد از مرحله حرارت دادن یا همان کوره رفتن به سرعت بعد از دمیدن هوا به هر دو طرف شیشه سرد میشود و حالت محکم و سفت به خود میگیرد.بعد از این مرحله استحکام شیشه به بیش از ۵ برابر شیشه خام یا همان (شیشه معمولی قبل از وارد شده به کوره) خواهد رسید.

نکته قابل توجه: تمامی عملیات اعم از برش ها و سوراخ کاری ها و جاسازی ها روی شیشه باید قبل از مراحل سکوریت سازی باشد.

مزایای استفاده از شیشه سکوریت (شیشه نشکن)

 1. بعد از عملیات سکوریت سازی شیشه، شیشه سکوریت نسبت به شیشه خام ۵ برابر مقاوم بوده و به راحتی شکسته نمیشود.
 2. بعد از شکسته شدن شیشه، شیشه های سکوریت به تیکه های کوچک تقسیم شود و این امر باعث شده تا آسیب های ناشی از شکست شیشه به حداقل برسد.

نکته: در صنعت ساختمان سازی در مکان‌هایی که امکان شکست شیشه بسیار بالا وجود دارد حتما باید از شیشه سکوریت استفاده کنند.

تفاوت شیشه معمولی با شیشه سکوریت چیست؟

شیشه های سکوریت نسبت به شیشه معمولی از استحکام و امنیت بیشتری برخوردار می باشند؛ به‌ همین خاطر در شیشه اتومبیل ها از آن استفاده می کنند. این نوع شیشه، استحکامی بیش از چهار برابر نسبت به شیشه معمولی دارد و در هنگام خورد شدن به ذرات ریز غیر برنده تبدیل می شوند ولی شیشه معمولی اگر در اثر حادثه ای بشکند به تکه های بزرگ و بسیار برنده و خطرناکی تبدیل میشود.

در صفحه مونیتور کامپیوتر و موبایل و در بعضی دربها مثل درب گاز آشپزخانه، درب مایکروفر و شیشه آکواریوم ها از شیشه های سکوریت استفاده می شود. در این نوع شیشه، بعد از آماده شدن قابلیت برش و سوراخ کردن در آن وجود ندارد ولی شیشه معمولی این قابلیت را دارا میباشد.

قیمت این شیشه بالاتر از شیشه معمولی است. شیشه های سکوریت بخاطر مستحکم بودنشان در برابر اشعه یو وی (خورشید) مقاوم هستند. در کل باید گفت شیشه های سکوریت نسبت به شیشه معمولی در برابر ضربه و حرارت و رطوبت و فشار بسیار مقاوم تر است و و دوام بیشتر و عمر طولانی تری دارند.

وزن شیشه سکوریت:

اولا اینکه وزن شیشه به ابعاد شیشه و دوما، به چند جداره بودن و ضخامت آن بستگی دارد. روش محاسبه وزن آن به این شکل است که مساحت شیشه را در ضخامت (به میلی متر) در وزن کل شیشه (به کیلو گرم) ضرب میکنند.

شیشه سکوریت چگونه برش داده می شود؟

اگر ابزار ها و دستگاه های لازم برای برش را داشته باشید می توانید به راحتی شیشه را برش بدهید نام دستگاه برش شیشه سکوریت، سی ان سی می باشد که این دستگاه با ظرافت خاصی کار برش را انجام می دهند. با این دستگاه می توان شیشه را با هر ابعاد و به هر اندازه ای که بخواهید برش دهید و همچنین می توانید به اشکال مختلف ان را برش بزنید.

البته باید دقت داشته باشید هر گونه عملیات برش و مدل دادن و سوراخ کردن و هر اقدام دیگری که می خواهید روی شیشه انجام دهید باید قبل از سکوریت کردن وحرارت دادن به شیشه باشد چون بعد از سکوریت شدن شیشه هیچ گونه برشی نمیتوان به آنها داد. در برش شیشه های سکوریت از نقشه هایی استفاده میشود که از قبل با کامپیوتر طراحی شده اند.

از اصلی‌ترین ابزارها برای برش شیشه های سکوریت می توان به الماس اشاره کرد؛ البته ابزارهای بزرگ و اتوماتیک دیگری نیز وجود دارد ولی باز هم ابزار اصلی آنها همان الماس است. این شی ظریف و حساس بدون اینکه به خود آسیبی برساند به‌راحتی شیشه را برش می دهد دستگاه برش این شیشه دارای یک میز برش تمام اتوماتیک و دستگاه سی ان سی یا دستگاه برش با آب می باشد.

در مرحله اول ابتدا سطح شیشه را باید تمیز کرد تا برش به بهترین نحو انجام شود، مرحله دوم گرم کردن شیشه است گرم کردن باعث میشود شیشه کمی منعطف شود تا هنگام برش دادن خرد نشود مرحله بعد قرار دادن شیشه روی یک سطح صاف است تا از آسیب به آن جلوگیری شود. حالا در این قسمت شیشه برش داده میشود بعد از برش نیاز است تا لبه های آن صاف و صیقلی شود. این آخرین مرحله بود و شیشه آماده استفاده است.

موارد استفاده شیشه سکوریت

شیشه سکوریت به‌خاطر ایمنی و استحکامی که دارد در موارد زیر کاربرد زیادی دارد.

 • استفاده آن در لوازم منزل در ساخت ظروف پیرکس، شیشه درب مایکروفر و شیشه های داخل یخچال
 • استفاده آن در صنعت خودرو سازی، شیشه های اتومبیل ها تماما ازاین جنس شیشه است.
 • استفاده آن در صنایع ساختمانی به عنوان درب، پنجره، پله و راه پله و نمای بیرون ساختمان

شیشه نشکن

شیشه دودبند

شیشه دودبند هملنطور که از اسمش پیداست در ساختمان های مسکونی و یا اداری برای جلوگیری از ورود دود در زمان وقوع حریق به طبقات میشود. مصرف این شیشه امروزه در صنعت ساختمان بیشتر دیده میشود.

شیشه لمینت (ضد گلوله):

از شیشه ضد گلوله برای مکان‌های که از نظر امنیتی از حساسیت های بالایی برخوردار هستند مورد استفاده قرار میگیرند. مانند: شیشه های صرافی ها یا نرده های شیشه ای

شیشه دوجداره:

این نوع شیشه ها بیشتر در صنعت درب و پنجره دوجداره استفاده میشود.

شیشه بالکن:

این نوع محصول برای مکانهای که میخواهند در مواقعی فضایی را جدا کنند بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند. به این نوع محصول شیشه متحرک یا شیشه بالکن نیز گفته میشود.

شیشه پارتیشن:

این محصول بیشتر برای جدا سازی فضاهای اداری در ادارات یا سازمانها یا بانکها مورد استفاده میگیرد برای استفاده از پارتیشن شیشه ای، نیاز به یراق آلات شیشه میباشد.

ابعاد شیشه های سکوریت

کارخانه های تولید شیشه با بهره گیری از تکنولوژی های روز دنیا قادر به تولید انواع شیشه های سکوریت تخت به ابعاد حداکثر ۴۱۰۰*۲۴۴۰ میلیمتر در ضخامتهای ۴ تا ۲۰ میل می باشد.

 • بیشترین سایز واحد ۴۸۰۰ * ۲۴۰۰ mm
 • کمترین سایز واحد ۲۵۰ * ۲۵۰ mm
 • بیشترین ضخامت واحد ۲۰ mm
 • کمترین ضخامت واحد ۴

نحوه محاسبه قیمت شیشه سکوریت

قیمت شیشه ها بر اساس شرکت تولید کننده مشخص و وارد بازار میشود اما شاید این سوال مطرح باشد که نحوه محاسبه قیمت بر چه اساسی است؟ محاسبه قیمت شیشه ها بر اساس اندازه و وزن کار صورت میگیرد.

عوامل موثر در قیمت شیشه سکوریت

چند نکته در محاسبه قیمت شیشه های سکوریت وجود دارد که در این قسمت آن ها را بررسی میکنیم.

نکته اول نوع شیشه است که قرار است استفاده شود:

 • شیشه سکوریت فلوت
 • شیشه مشجر
 • شیشه رفلکس
 • شیشه مات

با توجه به تفاوت قیمت در انواع شیشه های سکوریت، قیمت تمام شده برای کاربر بر اساس نوع انتخاب، تغییر خواهد کرد.

نکته دوم ضخامت شیشه ای است که باید نصب شود، هرچه ضخامت شیشه بیشتر باشد قیمت تمام شده بیشتر خواهد شد. انتخاب ضخامت شیشه پس از بررسی محل مورد نظر توسط کارشناسان این امر به شما پیشنهاد خواهد شد.

نکته سوم محلی است که باید شیشه در آن نصب شود، توجه به این نکته که چه میزانی از فشار باید توسط شیشه تحمل شود تا ضخامت شیشه انتخاب شود، مساحت محل مورد نظر، نوع کاربری محل مورد نظر، برای مثال نوع و ضخامت شیشه مورد استفاده در درب منزل مسکونی با ویترین مغازه تفاوت خواهد داشت که در نتیجه موجب تفاوت قیمت خواهد شد.

نکته بعدی یراق آلاتی است که در برای نصب شیشه مورد استفاده قرار میگیرد که با توجه به مساحت محل نصب و کیفیت یراق آلات قیمت تمام شده شیشه تغییر خواهد کرد. لازم به ذکر است که تفاوت در رنگ شیشه ممکن است در قیمت تمام شده آن تاثیر گذار باشد.

با توجه به نکاتی که ذکر شد، شیشه های سکوریت با توجه به استحکام و امنیت بیشتر، برای محل هایی مانند مغازه ها، درب های ورودی منزل، محل هایی که تردد در آن ها زیاد است و یا احتمال ضربه خوردن به شیشه در آن بیشتر است بسیار مناسب میباشد. زیرا در این مکان ها احتمال شکستن شیشه معمولی بسیار زیاد است و در صورت شکستن شیشه، هم هزینه خرید مجدد شیشه و هم هزینه نصب به کاربر تحمیل خواهد شد.

شیشه سکوریت چه انواعی دارد؟

شیشه های دودبند، لمینت، دوجداره، بالکن، شیشه پارتیشن از جمله انواع شیشه سکوریت است.

شیشه سکوریت در چه مواردی کاربرد دارد؟

این شیشه در ظروف پیرکس، شیشه درب مایکروفر، شیشه داخل یخچال، شیشه اتومبیل، و در صنایع ساختمانی در بخش های درب و پنجره کاربرد دارد.

مقاومت شیشه سکوریت چه مقدار است؟

مقاومت این نوع شیشه 5 برابر شیشه های معمولی است و علت آن شوک دمایی است که در کوره به آن داده می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×