شیشه بالکن-یاشیل درب

شیشه بالکن

یکی از فناوری‌‌هایی که در جهت مدرنیته شدن زندگی استفاده شد، شیشه بود. شیشه در مصارف مختلفی از ظروف و آینه و لوازم تزئینی گرفته تا مصارف صنعتی یکی از پرمصرف ‌ترین مواد در طول زندگی بشر بوده است. شیشه بالکن یکی از مدرن‌ترین و پرکاربردترین مصارف شیشه است که با نام‌هایی مانند بالکن شیشه ای، شیشه‌ای کردن بالکن، شیشه‌ای شدن بالکن و… نیز شناخته می‌شود. این محصول ویژگی‌‌ها و مزایای فوق العاده‌ای دارد و بسیار محبوب است. در این مقاله به توضیح مواردی چون مزایا، قیمت، نکات قابل توجه هنگام خرید، کارایی و موارد دیگر پرداخته ‌ایم تا شما را به طور کامل با این محصول آشنا کنیم.

شیشه بالکن چیست؟

وقتی به انواع شیشه بالکن که عموما در ساختمان های مدرن امروزی موجود هستند نگاه می کنیم و به ویژگی های آنها توجه می کنیم، نتیجه ای که مشاهده می کنیم به شرح زیر است: بالکن های شیشه ای از ویژگی شیشه های حرارتی برخوردار است. با توجه به اینکه این محصولات در ایزوله کردن گرما نقش به سزایی دارند، می توان از زمستان در بالکن خود استفاده کرده و بدون هیچگونه سرمایی از محیط لذت ببرید، جدا از آن، به خصوص بالکن های شیشه ای تاشو می تواند به عنوان محصولات مفیدی معرفی شوند چراکه فرصتی برای بهره مندی از بالکن های تابستانی و زمستانی را به ما میدهند. شیشه بالکن، پنجره تمام شیشه ای ریلی سکوریت می باشد بدین صورت که به صورت ریلی قابل جمع شدن است و امکان استفاده از بالکن در چهار فصل سال را فراهم میکند. این نوع از شیشه که سبکی مدرن به حساب می آید عمدتا برای استفاده بهینه و مدرن از فضای بالکن و تراس استفاده می شود هر چند مراکز تجاری و فروشگاهی، رستوران و کافی شاپ ها نیز به این سبک روی آورده اند. مکانیزم این مدل بگونه ای طراحی شده که امکان باز کردن تمام و یا هر قسمت دلخواه از درگاه نصب را مهیا میسازد. عملکرد و کارکرد این سیستم بصورتی است که در هنگام بسته بودن درگاه، بواسطه استفاده از درپوشها، کرکیهای ضد آب و گسگتهای مخصوص، به هیچ عنوان آب باران، برف و یا باد به داخل نفوذ نمیکند و در عین حال با توجه به اینکه هیچگونه ستون یا پروفیلی در درگاه نداریم، دید بیرون از بین نخواهد رفت، همچنین در هنگام باز بودن شیشه ها نیز بواسطه عدم وجود قید در درگاه، دید ۱۰۰% محیط بیرون را خواهیم داشت. طراحی سیستم به نحوی است که در درگاه مورد نظر یک پروفیل در کف و یکی نیز در سقف تعبیه میشود که در اصل همان ریل حرکتی شیشه ها میباشد. در این مدل طول درگاه به چندین پنل شیشه ای – معمولا با عرض و اندازه یکسان – تقسیم میشود که بر روی هر پانل شیشه ای ۴ مکانیزم کاملا خاص رونده – ۲ مکانیزم در بالا و ۲ مکانیزم در پایین شیشه ها – تعبیه میشوند که مسئولیت حمل شیشه ها در درون ریل بالا و پایین به عهده این مکانیزمها میباشد.
glass balconi

ویژگی شیشه بالکن

ویژگی های شیشه بالکن را به صورت مختصر برایتان بیان می کنیم

 • امکان باز کردن تمام یا بخش دلخواهی از محصول
 • ضد آب بودن به دلیل کاربرد درپوش‌‌ها کریک‌‌های ضد آب و گسگتهای مخصوص
 • عایق گرما و سرما و رطوبت
 • قابلیت دید واضح و شفاف به بیرون به دلیل عدم کاربرد هر گونه ستون و یا پروفیل
 • قابلیت استفاده از نور طبیعی آفتاب
 • مقاومت در برابر باد و حوادث غیر مترقبه در عین شفافیت و ظرافت
 • جمع شدن درب‌‌ها به صورت ریلی در دیواره داخلی و در نتیجه دسترسی راحت برای پاک کردن درب‌‌ها
 • حرکت ریلی و کاربرد یک پروفیل در کف و یکی در سقف

مزایای شیشه بالکن استفاده بهینه از فضا

 • سهولت بسیار در شستشو و نظافت دو طرف شیشه
 • عایق انرژی، حرارت و صدا مانع ورود گرد و غبار
 • استحکام پروفیل و شیشه
 • مدت عمر بسیار طولانی
 • استفاده بهینه از فضای ساختمان و وسعت بخشیدن زیر بنا
 • زیبایی منحصر به فرد و مدرن، بهره مندی منطبق با سلیقه شخصی از فضا و مناظر اطراف سازه کاربرد آسان در هر سطح و سازه اعم از مسکونی و تجاری
 • امنیت بسیار بالا هم به لحاظ نشکن بودن شیشه و هم به لحاظ عدم قابلیت باز شدن از سطح بیرونی

انواع شیشه بالکن

با معرفی و گسترش ساختمانهای مدرن و سیستمهای مدرن در زندگی ما اخیرا اصطلاحات جدیدی برای ورود به بخش طراحی و معماری آغاز شده است. شاید بپرسید “بالکن شیشه ای چیست؟” در حقیقت می توان سیستم های بالکن شیشه ای را به شرح زیر خلاصه کرد:

شیشه بالکن کشویی

یک صفحه نمایش جامد برای جلوگیری از نفوذ عوامل خارجی مانند باران، برف، باد و گرد و غبار در محیط بالکن یا تراس شما فراهم می کند. اگر پنجره های کشویی خود را بسته نگه دارید، می توانید مطمئن باشید که بالکن شما از خاک، گرد و غبار و خاک در بیرون متأثر نخواهد شد. با این حال، سیستم های بالکن شیشه ای کشویی نیز نسبت به سایر سیستم های بالکن شیشه ای در برابر سرقت بسیار مؤثر هستند.

زیرا دارای مکانیزم قفل ضد سرقت هستند، می توانید در شب راحت بخوابید و مطمئن باشید که خانه شما حتی هنگام تعطیلات در امان است. این شیشه ها نه تنها در برابر سرقت مقاوم هستند بلکه به مرور زمان در برابر کارکرد در طول سالها نیز مقاومت می کنند.

بالکن های کشویی معمولاً در بالکن های بسیار باریک و کوچک، سیستم های تقسیم دفاتر، شیشه های کافه تریا و بالکن و مغازه ها و مشاغل مشابه ترجیح داده می شوند. اگر بالکن یا فضایی باریک دارید که می خواهید آن را محفوظ کنید سیستم های بالکن شیشه ای کشویی برای شما ایده آل خواهند بود.

شیشه بالکن دو جداره

علاوه بر این، یک بالکن شیشه ای دو جداره در بین انواع های بالکن شیشه ای وجود دارد. باعث می شود بالکن تقریباً یک اتاق مفید در خانه شما باشد. در حالی که بالکن شیشه ای عایق دو جداره سیستم های شیشه ای هستند که بالکن شما را نه تنها در فصل تابستان بلکه در زمستان در دمای ایده آل قرار می دهد و به شما امکان می دهد تا در چهار فصل از بالکن لذت ببرید.  فرقی نمی کند در چه ماه، فصلی یا آب و هوایی استفاده کنید شمامی توانید هر وقت خواستید از بالکن خود بیرون بروید و از سیستم بالکن دو جداره خود لذت ببرید.

مدل تاشو

امروزه مدل های جدیدی به بازار آمده با عنوان شیشه بالکن که ما در اینجا نوع تاشو آنرا توضیح خواهیم داد:
این شیشه ها برای محفوظ کردن بالکن ها و تراس های جلوی پنجره و همچنین برای فضاهایی مانند دور استخر در محیط باز و آلاچیق های رستوران ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 مدل لولائی

سیستم لولایی که در خانه ها وهنگام استفاده از فضاهای تجاری و اماکن کار استفاده می شود از لحاظ گسترش فضاها یک پروژه عالی است.
حالا کار این شیشه های تاشو چیست ؟ محیط را از الودگی و گرد و غبار دور نگاه می دارد گرما و سرما را در محیط حفظ می کند و اما کاربرد آنها به این شکل است که یک پانل به صورت ثابت است و پانل های بعدی روی غلتک‌هایی حرکت کرده و روی پانل اول تا شده و میخوابد.

شیشه بالکن ریلی

شیشه مدل ریلی روی دو ریل از بالا و پایین قرار میگیرد و به راحتی باز و بسته می شود. این نوع دربها روی ریل ها حرکت داده می شود و بسته به مقدار پانل ها یکی یکی روی یکدیگر قرار می گیرد این درب ها هم معمولا برای تراس جلوی استخر ها یا درو تا دور آلاچیق ها برای حفاظت از گرد و غبار و آلودگی و گرما و سرما استفاده می شود.

علاوه بر ویژگی گسترش فضای مورد استفاده، صرفه جویی در هزینه های انرژی و گرمایشی را نیز فراهم می کند. در این سیستم که از شیشه های روکش شده تشکیل شده است، شیشه به اندازه دلخواه باز می شود. مانند سیستم بالکن شیشه ای، سیستم لولایی مانع از ورود سر و صدای فضا می شود. ورود هوای گرم و هوای سرد به فضا را به حداقل می رساند و از بیرون آمدن هوای داخل فضا جلوگیری می کند.

شیشه سکوریت بالکن

شیشه سکوریت کلا از دو بخش یراق الات و شیشه استفاده شده و دو مدل لولایی و کشویی دارد حتما دقت کنید از شیشه سکوریت هایی خریداری کنید که در آنها یراق الات استانداردی استفاده شده باشد چون به کار آیی و طول عمر آنها کمک می کند این نوع شیشه ها در مقابل شکستگی مقاومت بیشتری دارد چون در حرارت بسیار بالایی آب دیده می شوند و در همان حرارت بالا با دمای حرارت سرد استحکام پیدا میکند این گونه شیشه ها بدون قاب می باشند ولی بسیار مقاوم هستند استفاده از آنها در بالکن کمک می کند که گرما و سرما وارد ساختمان نشود.

موارد کاربردی شیشه متحرک

 • بالکن و تراس منزل
 • بالکن و تراس مراکز تجاری
 • رستوران ها
 • کافی شاپ ها
 • ویترین مغازه ها
 • ورودی فروشگاه ها و مراکز تجاری
 • سالن های ورزشی
 • سالن کنفرانس
 • آلاچیق
 • استخر و فضاهای ورزشی
 • اتاق آرایش عروس آرایشگاه ها

مزایای استفاده از شیشه متحرک ( شیشه بالکن)

 1.  عایق انرژی، حرارت و صدا و مانع ورود گرد و غبار
 2. زیبایی منحصر به فرد و مدرن، بهره مندی منطبق با سلیقه شخصی از فضا و مناظر اطراف سازه
 3. استحکام پروفیل و شیشه و مدت عمر بسیار طولانی
 4.  استفاده بهینه از فضای ساختمان و وسعت بخشیدن زیر بنا
 5.  سهولت بسیار در شستشو و نظافت دو طرف شیشه
 6. امنیت بسیار بالا هم به لحاظ نشکن بودن شیشه و هم به لحاظ عدم قابلیت باز شدن از سطح بیرونی
 7. کاربرد آسان در هر سطح و سازه اعم از مسکونی و تجاری

وقتی ما به مزایای این سیستم ها توجه میکنیم، می توان نتیجه هایی را که با آنها روبرو می شویم لیست کنیم بدون شک بزرگترین فایده این بالکن های شیشه ای این است که در هر چهار فصل سال میتوانیم به راحتی از فضای بالکن های خانه خود استفاده کنیم، جدا از این، به لطف این شیشه های بالکن، بالکن های ما امکان ذخیره گرمای محیط خانه را نیز دارند.

علاوه بر این، به لطف بالکن های شیشه ای، از آنجا که این بالکن های شیشه ای به عنوان یک محافظ عمل میکنند از ورود گرد و خاک به محیط جلوگیری میکنند. با توجه به این مزایایی عالی بالکن های شیشه ای بدون از دست دادن وقت، از نصب سیستم های شیشه ای بالکن، از بالکن های منزل خود لذت ببرید. شرکت های سازنده بالکن های شیشه ای، که در این عرصه پیشرفت های چشمگیری داشتند، به آرامی موانع ساخت محصولات با کیفیت تر را از بین می برند.

آنها همچنین به عنوان یک باغ زمستانی، هنگام بسته شدن تراسها کار می کنند و این امر را برای محافظت از گیاهان وگلدان ها در ماه های سرد زمستان ایده آل می باشد. می توانید یک اجاق گاز شیک را در تراس نصب کنید، جایی که می توانید گرما را کنترل کنید و از نور طبیعی باشکوه لذت ببرید، یا می توانید محیط را با تهویه هوا گرم کنید. هنگامی که بالکن خود را می بندید، بالکن خود را از باران و وزش باد که در ماه های بهار و زمستان شدت می گیرد، محافظت می کنید. در نتیجه، هر دو فضای داخلی تمیز باقی میماند.

مصارف شیشه بالکن در مکان‌‌های مختلف

امروزه بالکن‌‌های شیشه‌ای به بخشی از معماری و نمای ساختمان‌‌ها تبدیل شده‌اند تا به جذابیت و مدرن تر شدن آن‌‌ها کمک کنند. بیش‌ترین مصرف این نوع شیشه درموارد زیر است:

 • بالکن و تراس منزل
 • بالکن و تراس مراکز تجاری
 • آلاچیق
 • رستوران‌‌ها
 • کافی شاپ‌‌ها
 • سالن کنفرانس
 • ویترین مغازه‌‌ها
 • سالن‌‌های ورزشی
 • استخر و فضاهای ورزشی
 • ورودی فروشگاه‌‌ها و مراکز تجاری
 • اتاق آرایش عروس آرایشگاه‌‌ها و…

مشخصات فنی شیشه متحرک (شیشه بالکن)

قابل استفاده در درگاههایی با اشکال مدور، زاویه دار و شکسته، منحنی و یا صاف
ضخامت پروفیل قاب ( ریل ) استفاده شده در کف و سقف : ۴ میلیمتر
عرض پروفیل قاب: ۴۰ میلیمتر
ارتفاع پروفیل قاب: ۵۵ میلیمتر
حداکثر ارتفاع مجاز سیستم: ۲۸۰۰ میلیمتر
حداکثر عرض شیشه ها: ۷۵۰ میلیمتر
ضخامت آبکاری روی پروفیل‌ها: ۱۵ میکرون
استفاده از جوینتهای آلومینیومی مخصوص در زاویه ها
استفاده از شیشه سکوریت (نشکن) با ضخامت ۸ میلیمتر
استفاده از بلبرینگهای Self Lubricant در چرخها
استفاده از فنرهای مخصوص در چرخهای بالا برای راحتی کاربر

نکات مهم در هنگام خرید شیشه بالکن

 • نوع شیشه بالکن با توجه به شکل بالکن و یا فضایی که برای شیشه بالکن در نظر گرفتید می‌تواند متغیر باشد اگر قصد خرید شیشه بالکنی ریلی را دارید، شکل فضای شما چه مستطیل چه زاویه دار و چه صاف فرقی نمی‌کند.
 • برای کار اندازه گیری و محاسبه باید از یک کارشناس کمک بگیرید.
 • هنگام کار اندازه گیری اگر خواستار کم شدن یا اضافه شدن شیشه در مکانی از فضا دارید حتما به کارشناسان مورد نظر اطلاع دهید.
 • معمولا آماده سازی شیشه‌‌های بالکن پانزده الی بیست روز کاری طول می‌کشد.
 • حتما از شرکت‌‌های به نام و معتبر خرید کنید تا از کیفیت محصول خود مطمئن باشید.

قیمت انواع مختلف آن به عواملی نظیر موارد زیر بستگی دارد:

 • تعداد جداره
 • کشور سازنده
 • جنس یراق آلات‌‌ها و کشور تولید کننده آنها
 • مهم ترین عامل تاثیر گذار در قیمت مقدار متراژی است که خریدار قصد دارد از شیشه بالکن استفاده کند

کلام آخر

امروزه شیشه‌‌های بالکن به دلیل مزیت،کارایی و هم چنین زیبایی فوق العاده‌ای که به خانه و محل مورد نظر شما می‌بخشند بسیار مورد توجه قرار دارند ویژگی‌‌های نظیر دید کامل به بیرون و عایق گرما و سرما بودن این محصول به محبوبیت آن اضافه کرده است. در هنگام خرید حتما به مواردی که در این مقاله به آن اشاره شد دقت فرمایید تا هنگام خرید دچار مشکل نشوید.

شیشه بالکن در انواع مختلفی مانند: کشویی، دو جداره، لولائی، ریلی و سکوریت موجود است.

این نوع شیشه در کافی شاپ، رستوران، ورودی فروشگاه ها، مراکز تجاری، سالن های ورزشی، استخر و اتاق آرایش عروس کاربرد دارد.

شیشه متحرک دارای مزایایی مانند عایق انرژی، حرارت، صدا، و مانع ورود گرد و غبار می باشد. علاوه بر این استحکام، عمر طولانی، استفاده بهینه از فضا و زیبایی آن از دیگر ویژگی های آن است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×